Jūsų name ar bute langai taip susidėvėjo, kad remontuoti jų jau neapsimoka? Statotės naują namą ar rekonstruojate butą ir jums reikalingi nauji langai? Klausiate savęs, kaip teisingai išsirinkti naujus langus? Šiame straipsnyje aptarsime patarimus, kurie padės Jums susigaudyti, renkantis naujus langus. Taigi nuo ko pradėti?

Jei turite pakankamai laiko (arba yra darbų vadovas) galima kviestis įvairių firmų atstovus apžiūrėti ir išmatuoti gaminių angas vietoje, teikti pasiūlymus. Tačiau galite rinktis ir greitesnį variantą: patys išsimatuokite vieną ar kelias langų angas (nereikia tiksliai), nusipieškite langų sudalinimą. Turėdami tokius duomenis jau galite kreiptis į langų gamintoją (-us).

Kaip jau minėjome pirmame skyriuje, visų pirma, renkantis langus, reikia žinoti, kokios medžiagos langų norite. Ar tai bus plastikas (PVC), medis, ar aliuminis, o gal būt šių medžiagų kombinacija? Kiekviena medžiaga turi savų privalumų ir trūkumų (ne veltui šias medžiagas imta kombinuoti tarpusavyje). Tinkamiausią turėsite išsirinkti patys, pagal savo galimybes. Tačiau mes pasistengsime, kad pasirinkimas būtų lengvesnis – žemiau pateikiame punktus, kuriais besiremdami galėsite išsirinkti tinkamiausius langus.

Taigi – kaip nustatyti, kokios rūšies langai jums tinkamiausi? Jei pirkinio kaina jūsų manymu nėra pats svarbiausias dalykas, galima iškelti sau kitus klausimus:

 • Kiek laiko ir pinigų galėsite skirti langų priežiūrai?
 • Ar ilgai jais naudositės (gal po kelerių metų parduosite butą ir statysitės namą)?
 • Ar jums svarbūs ekologiniai dalykai?
 • Kokie langai geriausiai tiktų prie namo išvaizdos ar interjero?

Kuo daugiau klausimų užduosite sau iš pat pradžių, tuo lengviau bus apsispręsti renkantis.

Medinis langas

Šiuolaikiniai plastikiniai ir mediniai gaminiai, sustiprinti plieno profiliais, techninėmis šilumos ir garso charakteristikomis visais atvejais pranašesni už senus medinius langus. Jei Jūs į langus žiūrite, kaip į interjero ir eksterjero neatsiejamą, ir būtinai išskirtinį (savo išvaizda arba sukuriamu jaukumo įspūdžiu) elementą, tada patariame rinktis medinius langus, nes jie yra gerokai pranašesni už savo brolius, pagamintus iš kitų medžiagų. Tiems, kurie siekia originalumo: jei nudažysite lango konstrukciją baltai, besižavintiems Jūsų būstu svečiams, neturint patirties, bus sunkoka nustatyti iš kokios medžiagos pagaminti langai. Tad jeigu siekiate išskirtinumo ir pasirinkote medinius langus, – nedažykite jų baltai! Užsakant medinius gaminius galima išgauti visą gamą atspalvių, priderinti rėmų atspalvį prie vidaus ar išorės apdailos, baldų, todėl skirkite pakankamai dėmesio medinių langų spalvos parinkimui.

Kaip kriterijų nurodžius minimalias išlaidas priežiūrai bei ilgaamžiškumą, langų profiliai išsidėliotų tokia tvarka:

 • Aliuminis
 • Klijuotas medis, dengtas aliuminiu
 • Plastikas, dengtas aliuminiu
 • Plastikas
 • Medis

Yra keletas klausimų, į kuriuos gavus teisingus atsakymus galima susidaryti pakankamai aiškų vaizdą, kokį produktą ruošiatės pirkti. Žemiau pateikiami keli iš jų.

Apie rėmus:

 • Koks rėmo šilumos laidumo koeficientas?

Kuo laidumas mažesnis, tuo profilis geresnis. Svarbu tik nesupainioti su šilumos varža, atvirkščiu dydžiu šiluminiam laidumui.

 • Kokie maksimalūs gabaritai leidžiami varstomai daliai?

Šiuo klausimu galima sužinoti kokio stabilumo yra siūloma profilių sistema. Tiesa, šiuos skaičius galima iš piršto laužti arba gaminti visai ne iš tokių profilių, apie kurių gerumą įrodinėjama pirkėjui. Tai priklauso nuo firmos patikimumo ir gamintojų sąmoningumo. Nepasitikėkite savo akimis, nes tie skirtumai užbaigtame lange net patyrusiam profesionalui dažnai nepastebimi. Čia ir atsiranda svarbiausias pirkimo proceso veiksnys – pirkėjo pasitikėjimas pardavėju, jo profesionalumu ir sąžiningumu.

Apie stiklus :

 • Kokie stiklo šilumos ir garso izoliacijos rodikliai?

Mes jau minėjome pagrindinę klaidą, kurią daro dauguma pirkėjų: jie siekia kuo geresnės garso izoliacijos. Tai yra normalu ir gerai. Tačiau daugelis pamiršta, kad kambarį, kuriame sudėti, pavyzdžiui, ypatingai gerų garso izoliavimo charakteristikų langai, kažkokiu būdu reikės vėdinti, ventiliuoti. Jei šį klausimą gamintojas kokybiškai išsprendė – Jums rūpintis papildomai nereikia, tačiau, jei ne – langai turės būti praviri tiek žiemą, tiek vasarą, o garso izoliacijos charakteristikos neteks prasmės.

Apie vėdinimo sistemą:

Prieš rinkdamiesi langus, turite pasidomėti ir vėdinimo sistema. Reikėtų gamintojui užduoti šiuos klausimus:

 • Koks vėdinimo grotelių oro pralaidumas?
 • Kokia galimybė groteles išvalyti eksploatacijos metu?
 • Kaip grotelės apsaugotos, kad žiemą neapšaltų?

Turėdami pakankamai aiškią ir tikslią užduotį bei atsakymus į rūpimus klausimus, galėsite lengviau palyginti ir skirtingų gamintojų kainas.

Apie rėmą:

Klausimai apie vėdinimo sistemą kaip ir aiškūs, o atsakymai į juos – nesudėtingi, tačiau palyginti, tarkim, plastikinius langų rėmus yra pakankamai sudėtinga. Su šiuo klausimu kasdien susiduria tūkstančiai pirkėjų. Kiekviena profilių sistema turi savų pranašumų.

Tačiau plačiau verta pasidomėti mediniais gaminiais. Renkantis šią langų rūšį, būtina papildomai prie anksčiau paminėtų klausimų paklausti ir šių dalykų:

 • Iš kokios medienos bus gaminama?

Savo techninėmis charakteristikomis, kaina bei išvaizda skiriasi pavyzdžiui pušis, maumedis, įvairios raudonmedžio medienos rūšys (meranti, dark red lauan, andiroba) ir kt.

 • Ar mediena klijuota?

Geri langai gaminami tik iš klijuotos medienos.

Apie dažus:

 • Kokiais dažais bus dažomi rėmai?

Tinkamiausi medinių rėmų dažymui yra akriliniai dažai – jie tamprūs, atsparūs ultravioletiniams spinduliams, paviršių galima padengti ypatingai plonu sluoksniu (sumažėja dažų sutrūkinėjimo rizika). Norint išsaugoti medžio tekstūrą, rėmai ne lakuojami, o dažomi tais pačiais bespalviais akriliniais dažais.

Kiekvienas pirkėjas turi savo individualius poreikius ir galimybes, todėl vienareikšmio atsakymo kokius langus pirkti, kaip juos sukomplektuoti, nėra. Žemiau pateiksime labai supaprastintą schemą į ką reikėtų atkreipti dėmesį, perkant langus, kaip vertinti lango kokybę bendrąja prasme, į ką investuoti.

Langų keitimas daugiabučiame name

Keičiant langus daugiabučiame name, reikėtų atsižvelgti ir į tai, kokius langus susimontavo kaimynai: jūsų buto langų šiluminės savybės turi būti neblogesnės nei kaimynų. Jei centrinė šildymo sistema sureguliuota, pas jus visuomet bus šilčiau nei pas kiaurus langus turintį kaimyną.

Paprastame daugiabučiame name su centrinio šildymo sistema minimalus variantas – baltos spalvos 3 kamerų PVC langai be orlaidės, bet su lankstais leidžiančiais langą atidaryti, atversti ir išsandarinti. Šiame variante užtektų standartinio stiklo paketo. Jei galite investuoti daugiau, priklausomai nuo siekiamo komforto, galima būtų sudaryti tokią seką:

 1. Bazinė sudėtis, tik pridedama tinkamai parinkta orlaidė.
 2. Bazinė sudėtis, orlaidė, bet vietoje paprasto stiklo paketo dėti paketą su selektyviniu (didesnės šilumos varžos) stiklu.
 3. Bazinė sudėtis, orlaidė, paketas su selektyviniu stiklu, bet rėmas ir stakta 5 kamerų.
 4. Viskas kaip 3 punkte, tik stiklo pakete dėl geresnės triukšmo izoliacijos panaudoti skirtingo storio stiklai (pav. 4 ir 6mm).
 5. Selektyvinis stiklas, ant kurio yra plonas, akimi beveik nematomas metalų ir metalų oksidų sluoksnis, turintis savybę atspindėti šiluminius spindulius. Tokiu būdu kambario šiluma tarsi nuo reflektoriaus atspindima atgal į kambarį. Stiklo paketas su naujos kartos minkšto padengimo selektyviniu stiklu išleidžia į lauką apie 3 kartus mažiau šilumos negu paprastas stiklo paketas (1.1w/m2K ir atitinkamai 2.8 W/m2K).

Langų keitimas privačiame name

Jei langus statote privačiame name ar daugiabučiame name, kur kiekvienas butas turi autonominį šildymą arba individualią šildymo apskaitos sistemą, reikėtų pradėti nuo baltų, 3 kamerų PVC langų, bet būtinai su selektyviniais stiklais. Jei būste yra tik natūrali ventiliacija, kitas žingsnis turėtų būti tokie pat langai tik su orlaide. Toliau sektų PVC langai su 5 kamerų profiliu.

Jau minėjome, kad siekiantiems originalumo ir išskirtinumo, patartina rinktis medinius langus. Jeigu norite turėti langus su spalvotais rėmais, patartina rinktis PVC arba medžio langus su aliuminio apdaila iš išorės. Aliuminio dangteliai perima temperatūrines deformacijas, neleidžia įkaisti pačiam rėmui, spalva išlieka ilgai nepakitusi. Tokie langai pasižymi geromis eksploatacinėmis savybėmis, juos paprasta prižiūrėti.

Individualiuose namuose ar butuose apatiniuose namo aukštuose būtinai reikėtų rinktis langus su nuo įsilaužimo apsaugančia furnitūra. Juk didžioji dalis įsilaužimų per langus įvyksta ne daužant stiklus, bet iškeliant lango varčią fiksuojančias detales iš rėme esančių griovelių.

Prieš nuspręsdami, kokią langų gamybos įmonę rinktis, turite žinoti, kad profesionaliai tuo užsiimanti įmonė turi turėti sertifikatus, joje turi veikti kontrolės sistema, įmonė turi turėti savo kokybės politiką.

Dažnai vienos firmos rekomenduoja vienas langų rūšis, o kitos – kitas. Ne paslaptis, kad tai dažnai lemia ir tai, kokios rūšies langus gamina pati rekomenduojanti firma. Labiausiai tikėtina, kad tik firmoje, gaminančioje visų rūšių langus, gausite nešališką informaciją tiek apie medžio, tiek apie plastiko, tiek ir apie aliuminio rėmų langus ir duris.